Efektové filtry B+W

15.06.2012 10:14

I v dnešní době digitálních fotoaparátů a počítačových programů pro úpravu fotografií mají své místo ve fotobrašně B+W efektové filtry. Úprava obrazu ještě před vstupem do objektivu je kvalitnější a nepřináší ztrátu informací, jako následná postprodukce v počítači.

Předsádkové čočky

Nejpoužívanější efektové filtry jsou předsádkové čočky (německy Nahlinsen, odtud označení B+W NL). Jedná se o jednoduché spojné čočky ze špičkového optického skla Schott usazené v precizní mosazné, černě eloxované obroučce. Ne každá předsádková čočka funguje správně s každým objektivem, ale při troše experimentování s optickou mohutností a clonou může běžný základní objektiv podávat dokonale ostré makrofotografie porovnatelné s výsledky špičkových makroobjektivů. Slouží k experimentování s makrofotografií, umožní fotografovi jakýkoliv běžný objektiv zaostřit na mnohem kratší vzdálenost a objevovat tak taje mikrosvěta.

Předsádkové čočky se šroubují jako běžné filtry do předního závitu objektivu. Pokud chceme použít jednu čočku pro více objektivů s různým průměrem závitu, můžeme si pořídit největší průměr a na menší objektivy ji šroubovat pomocí redukcí. Důležitou vlastností předsádkových čoček je jejich optická mohutnost, udávaná většinou v dioptriích. Například B+W NL-1 je předsákda o optické mohutnosti +1 dioptrie. Pro další práci s předsádkovými čočkami budume potřebovat spočítat jejich ohniskovou vzdálenost. To lze pomocí jednoduchého vzorečku:

f=100/D

f - je ohnisková vzdálenost v mm, - je optická mohutnost v dioptriích.

Našroubováním předsádkové čočky na objektiv ztrácíme možnost zaostřit na nekonečno. Při nastavení nekonečna na stupnici objektivu zaostříme nejdále právě na její ohniskovou vzdálenost. Toto pravidlo platí pro jakýkoliv objektiv. Například s čočkou B+W NL-4 při nastavení ostřícího kroužku na nekonečno máme ostré předměty vzdálené 25 cm i u širokoúhlých objektivů i u dlouhých teleobjektivů. Pokud objektiv zaostříme na bližší vzdálenost, můžeme se k fotografovaným objektům ještě více přiblížit a pořídit ještě detailnější záběry. Vzdálenost, na kterou objektiv zaostřuje, se nazývá předmětová vzdálenost. Vztah mezi předmětovou vzdáleností napsanou na stupnici ostření na objektivu a novou předmětovou vzdáleností napsanou na stupnici ostření na objektivu a novou předmětovou vzdáleností při použití předsádkové čočky si můžeme opět vypočítat:

an=a/(a x D + 1)

 

 

 

Soft PRO

Požadavkem většiny fotografů je bezvýhradně ostrá fotografie. Někdy však může kreativně přemýšlející autor chtít záměrným zneostřením obrazu dosáhnout zamýšlené nálady výsledného snímku. K tomuto změkčení obrazu slouží hlavně změkčovací filtry.